Výroba tenisek a přírody

Na stopě tenisek nebo jak se vyrábějí boty a co příroda?

Móda se stává stále více otázkou nejen vzhledu, ale také etiky a udržitelnosti módní výroby . Na tento trend reagují také výrobci tenisek. Jak to funguje během výroby?

Z čeho jsou tenisky vlastně vyrobeny?

Svršek obuvi je obvykle vyroben z plátna nebo kůže, podšívka může být také z kůže nebo textilu. K výrobě podešví se používá elastická guma nebo syntetický materiál. Většina tenisek je přilepená.

Mnoho bot začíná svou cestu životem v Číně. Je to hlavní výrobce obuvi. Dalšími významnými vývozci obuvi jsou Indie a Vietnam nebo Bangladéš, odkud pocházejí hlavně kožené boty, protože bangladéšská metropole Dháka je jedním z nejdůležitějších center kožedělného průmyslu.

Jak to funguje v továrně na obuv

Obecně se uvádí, že u jediné tenisky můžeme počítat až 26 druhů materiálu a celkem 65 jednotlivých komponent. Proces výroby takové tenisky proto může zahrnovat až 360 různých kroků.

Podíváme-li se „pod kapotu“ továrny, můžeme celý proces jednoduše popsat takto: Nejprve je třeba při výrobě obuvi navrhnout jejich vzorky. Šablona se poté modeluje. Jednotlivé části budoucí boty jsou poté vyříznuty z příslušného materiálu. Z toho je složen celý horní materiál, který lze připevnit k podešvi. Samotní výrobci obuvi již obvykle nevyrábí své vlastní podešve, ale nechávají si je dodávat v jiných továrnách.

Jaká jsou rizika v obuvnickém průmyslu?

Obuvnický průmysl má významný dopad na životní prostředí. Problémem jsou také podmínky, za kterých pracovníci pracují. Přesčasy nebo šikana ze strany nadřízených jsou standardní. Životní prostředí je často přímým nebezpečím pro zdraví, protože se jedná o toxické prostředí plné chemikálií. Zároveň dostávají velmi nízké mzdy, ženy jsou diskriminovány a vysoký podíl dětské práce lze jistě považovat za významný problém.

Je již oficiálně zakázán, ale to neznamená, že jej lze skutečně vymýtit. Stále se praktikuje, zejména v malých továrnách. Ekologická stopa výroby obuvi je proto významná, což vedlo mnoho lidí k přemýšlení o tom, zda by obuvnický průmysl nemohl být vítán odpovědněji.

Eko tenisky , dnes udržitelný trend

Současným trendem, který získává na síle v České republice i na celém světě, je proto snaha o pečlivé výrobní metody, používání recyklovaných materiálů, přemístění výroby z Asie a používání vysoce kvalitních prvků k prodloužení životnosti každého páru bot.

Mezi běžnými spotřebiteli samozřejmě existuje povědomí o dopadu obuvnického průmyslu a podpoře takzvané pomalé módy, opaku rychle se pohybujícího levného módu, který se často vyskytuje za výše uvedených nelidských pracovních podmínek. V tuto chvíli jde spíše o propagaci nadčasového konceptu.


Tenisky a příroda